Gambaran umum: flagship bajet vs flagship penuh
Perbandingan Galaxy S26 antara Galaxy S26 FE dan Galaxy S26 ialah penilaian dua telefon flagship bajet dengan reka bentuk hampir sama, tetapi berbeza dari segi cip pemprosesan, keupayaan kamera, teknologi paparan dan ciri perisian, untuk membantu pengguna biasa memilih antara pengalaman harian mencukupi pada harga lebih rendah atau prestasi serta ciri premium pada harga yang lebih tinggi. Galaxy S26 FE disasarkan kepada pengguna yang mahukan telefon flagship bajet dengan spesifikasi moden tanpa membayar harga tertinggi, manakala Galaxy S26 lebih sesuai untuk mereka yang mengejar prestasi maksimum dan ciri fotografi lebih lengkap. Dari luar, kedua-dua telefon berkongsi bahasa reka bentuk dengan rangka aluminium rata dan susunan tiga kamera belakang, termasuk ketahanan IP68 terhadap air dan habuk yang menjadikannya terasa sama premium di tangan walaupun sasaran harganya berbeza.

Reka bentuk & saiz: skrin besar FE, badan lebih kompak S26
Dari segi fizikal, Galaxy S26 FE lebih besar dan sesuai untuk peminat skrin luas, manakala Galaxy S26 lebih kompak dan mudah digenggam. FE hadir dengan dimensi sekitar 161,6 x 76,9 x 7,4 mm, manakala S26 pula sekitar 149,6 x 71,7 x 7,2 mm. Ini menjadikan FE lebih selesa untuk menonton video dan bermain game pada skrin besar, tetapi S26 menang dari sudut keselesaan, penggunaan satu tangan dan masuk poket dengan mudah. Kedua-duanya menggunakan rangka aluminium rata dan susunan tiga kamera belakang dalam modul bujur, berserta penarafan IP68 untuk perlindungan daripada air dan habuk. Jika anda suka telefon yang rasa ringan di tangan dan tidak terlalu besar, S26 jelas lebih mesra kegunaan seharian, sementara FE lebih menonjol sebagai “phablet” bajet untuk kandungan multimedia.
| Spec | Galaxy S26 FE | Galaxy S26 |
|---|---|---|
| Dimensi | 161,6 x 76,9 x 7,4 mm | 149,6 x 71,7 x 7,2 mm |
| Rangka & ketahanan | Aluminium rata, IP68 | Aluminium rata, IP68 |
| Ciri kamera belakang asas | Tri-kamera 50MP + 12MP ultra-lebar + 8MP telefoto | Tri-kamera 50MP (sensor berbeza) + 12MP ultra-lebar + 10MP telefoto |
| Paparan | AMOLED 6.7" 120Hz | Dynamic LTPO AMOLED 120Hz, lebih terang & tepat warna (berbanding FE) |
| Pemproses | Exynos 2500 processor dengan 8GB RAM | Exynos 2600 dengan 12GB RAM |
| Bateri & pengecasan | 4,900mAh, 45W berwayar, ~15W tanpa wayar | Bateri lebih kecil, pengecasan pantas (berbanding FE) |
| Harga anggaran | Sekitar RM2,499 untuk pasaran tempatan | Lebih kurang RM5,000 untuk model Galaxy S26 |

Paparan & prestasi: 120Hz AMOLED sama licin, kuasa S26 lebih untuk kaki game
Kedua-dua model menggunakan 120Hz AMOLED display, jadi pengalaman menggulung media sosial, menonton video dan animasi UI berasa sama licin. Galaxy S26 menggunakan panel Dynamic LTPO AMOLED yang menawarkan tahap kecerahan dan ketepatan warna lebih tinggi berbanding skrin FE, menjadikannya lebih sesuai untuk pengguna yang peka pada warna paparan dan sering guna telefon di luar bangunan. Dari segi prestasi, S26 FE dipacu Exynos 2500 processor dengan 8GB RAM, manakala S26 mendapat cip Exynos 2600 dengan 12GB RAM. Untuk tugas harian seperti mesej, media sosial, penstriman dan fotografi biasa, perbezaan ini biasanya kecil. Namun, bagi kaki gaming tegar dan pengguna yang kerap multi-tasking berat, kelebihan CPU dan RAM pada S26 lebih ketara, terutama bila bermain game grafik tinggi dalam tempoh panjang. "Galaxy S26 FE menggunakan Exynos 2500 dengan 8GB RAM, manakala Galaxy S26 menggunakan cip Exynos 2600 dengan 12GB RAM."

Kamera, bateri & nilai: di mana S26 betul-betul berbaloi untuk bayar lebih?
Dari sudut fotografi, kedua-dua telefon bergantung pada set tri-kamera belakang yang sudah "terbukti, tetapi kini ketara ketinggalan zaman" berbanding sensor flagship paling terkini. S26 FE hadir dengan kamera utama 50MP, ultra-lebar 12MP dan telefoto 8MP 3x, sementara S26 mengekalkan konfigurasi serupa tetapi dengan sensor utama berbeza dan telefoto 10MP untuk sedikit kelebihan dari segi butiran zum. FE menambah nilai dengan ciri seperti Nightography, Super Steady bersama Horizon Lock dan My FanCam untuk menjejak subjek dalam frame, menjadikannya menarik untuk perakam travel vlog dan content creator bajet. Dari segi bateri, FE memimpin dengan 4,900mAh serta pengecasan berwayar 45W dan sokongan tanpa wayar sekitar 15W, menjadikannya lebih meyakinkan untuk sehari penuh guna biasa. Sementara itu, S26 memposisikan dirinya sebagai pilihan mereka yang sanggup bayar lebih sekitar RM5,000 untuk prestasi dan paparan premium, berbanding FE yang bermula sekitar RM2,499.
Buy if / Skip if
- Buy the Galaxy S26 FE if anda mahukan telefon flagship bajet dengan bateri besar 4,900mAh dan 120Hz AMOLED display untuk penggunaan harian serta kandungan video panjang tanpa perlu risau cas tengah hari.
- Skip the Galaxy S26 FE if anda pemain game tegar atau pengguna berat yang perlukan Exynos 2600, 12GB RAM serta prestasi maksimum yang lebih konsisten di bawah beban tinggi, di mana Galaxy S26 lebih sesuai.
- Buy the Galaxy S26 if anda sanggup bayar sekitar RM5,000 untuk paparan Dynamic LTPO AMOLED yang lebih terang dan tepat warna, serta ciri kamera dengan telefoto 10MP bagi hasil zum lebih tajam.
- Skip the Galaxy S26 if apa yang anda cari sekadar flagship experience yang lebih mesra poket, kerana hampir semua pengalaman asas S26 sudah ditawarkan oleh S26 FE dengan harga bermula sekitar RM2,499.
- Buy the Galaxy S26 FE if anda lebih mengutamakan nilai keseluruhan dan ciri kamera seperti Nightography, Super Steady dengan Horizon Lock dan My FanCam, yang cukup lengkap untuk content creator bajet.

![[SHOPEE EXCLUSIVE] Samsung Galaxy S26 FE | Shopee Malaysia](https://img.milik.ai/product/2026/08/28/f23e020b-6f6c-4896-903a-4061b9ddc9b7.jpg)





