Gambaran umum: tiga flagship, tiga jenis pengguna
Perbandingan Galaxy S26, S26+ dan S26 Ultra ialah penilaian tiga telefon flagship Samsung dengan saiz, kuasa pemproses, keupayaan kamera dan ciri tambahan berbeza yang menyasar pengguna berbeza, daripada pembeli bajet premium hingga ke profesional yang mahukan telefon utama paling lengkap.
Secara ringkas, Galaxy S26 ialah ahli termurah dan terkecil dalam rangkaian utama, tetapi tetap membawa paparan AMOLED 120Hz, RAM 12 GB dan kamera tiga kali ganda dengan kanta telefoto sebenar. S26+ pula menambah paparan dan bateri lebih besar tanpa mengubah kuasa pemproses atau kamera asas, menjadikannya pilihan pertengahan yang seimbang. S26 Ultra berdiri sebagai flagship penuh: cip Snapdragon 8 Elite Gen 5 untuk Galaxy, sehingga 16 GB RAM, kamera utama 200 Mpx dan sokongan S Pen. Dalam artikel ini, kita akan lihat model mana paling berbaloi mengikut gaya penggunaan – bukan sekadar menyenaraikan spesifikasi.

Reka bentuk, saiz dan paparan: kecil vs besar vs sangat besar
Bagi ramai pengguna, saiz ialah faktor penentu utama. Galaxy S26 memenangi kategori ini dengan paparan 6,3″, dimensi 71,7 × 149,6 × 7,2 mm dan berat hanya 167 g. S26+ melonjak ke paparan 6,7″ dengan berat 190 g, manakala S26 Ultra menawarkan panel 6,9″ dan berat 214 g. “Perbezaan antara S26 asas dan Ultra hampir 50 gram,” satu angka yang jelas terasa setiap kali anda keluarkan telefon dari poket. S26 juga satu-satunya yang menggunakan resolusi FHD+; S26+ dan Ultra mendapat QHD+, namun pada pepenjuru 6,3″, FHD+ bukan kelemahan besar. Pilih S26 jika anda mahukan telefon kompak yang sedap digenggam, S26+ jika anda suka tonton video dan bermain game pada skrin besar, dan Ultra jika anda mahu kanvas 6,9″ dengan Paparan Privasi serta sokongan S Pen.
| Spesifikasi | Galaxy S26 | Galaxy S26+ / S26 Ultra |
|---|---|---|
| Paparan | 6,3″ FHD+ AMOLED, 120Hz | 6,7″ / 6,9″ QHD+ AMOLED, 120Hz |
| Berat | 167 g | 190 g (S26+) / 214 g (Ultra) |
| Pemproses | Exynos 2600 | Exynos 2600 (S26+) / Snapdragon 8 Elite Gen 5 untuk Galaxy (Ultra) |
| RAM | 12 GB | 12 GB (S26+) / 12–16 GB (Ultra) |
| Kamera utama | 50 Mpx | 50 Mpx (S26+) / 200 Mpx (Ultra) |
| Telefoto | 10 MP 3× optik | 10 MP 3× (S26+) / 10 MP 3× + 50 MP 5× (Ultra) |
| Bateri | 4,300 mAh | 4,900 mAh (S26+) / 5,000 mAh (Ultra) |
| S Pen | Tiada | Tiada (S26+) / Ada (Ultra) |

Prestasi, kamera dan bateri: kompromi dan lonjakan
Dari sudut prestasi, S26 dan S26+ berkongsi pemproses Exynos 2600 dengan 12 GB RAM, jadi S26+ tidak lebih laju semata-mata kerana lebih besar. Perbezaan harga di sini banyak tertumpu pada paparan dan kapasiti bateri, bukan kuasa CPU. S26 Ultra pula menggunakan Snapdragon 8 Elite Gen 5 untuk Galaxy dengan sehingga 16 GB RAM, sesuai untuk pengguna tegar, multitugas berat dan gaming jangka panjang. Dari sisi kamera, S26 dan S26+ berkongsi kombinasi 50 Mpx utama, ultra lebar 12 Mpx dan telefoto 10 Mpx dengan zum optik 3x. Naik taraf sebenar berlaku pada S26 Ultra: kamera utama 200 Mpx, ultra lebar 50 Mpx dan dua telefoto (10 Mpx 3x + 50 Mpx 5x) dengan zum digital hingga 100x. Kompromi paling ketara S26 ialah bateri 4,300 mAh berbanding 4,900 mAh pada S26+ dan 5,000 mAh pada Ultra; semua model ini masih berkongsi kelemahan yang sama: kapasiti lebih kecil pada model paling kompak dan kamera yang lebih ringkas berbanding Ultra.

Siapa patut pilih S26, S26+ atau S26 Ultra?
Galaxy S26 menonjol kerana apa yang tidak dipotong: RAM 12 GB, kamera dan pemproses sama seperti S26+. Keputusan antara dua model ini bergantung kepada dua perkara utama – saiz paparan dan bateri. S26 ialah pilihan terbaik untuk pengguna yang mahukan telefon flagship Samsung premium tanpa perlu memegang peranti besar; ia sudah cukup untuk komunikasi, media sosial, fotografi harian dan penstriman. S26+ pula menyasar mereka yang suka konten video dan permainan, mahukan skrin 6,7″ QHD+ dan bateri lebih tahan, tetapi tidak perlukan S Pen atau kamera Ultra. Galaxy S26 Ultra ialah untuk pengguna yang tidak mahu berkompromi: anda mendapat paparan 6,9″ QHD+, kamera 200 Mpx, dua telefoto, Paparan Privasi, bateri 5,000 mAh dan S Pen. Ia sesuai untuk profesional, pencipta kandungan dan sesiapa yang benar-benar mahu “telefon terbaik tanpa mengira harga”.
Buy if / Skip if
- Buy the Galaxy S26 if anda mahukan telefon terkecil dan paling ringan dengan paparan 6,3″ 120Hz, tetapi masih mahu pengalaman telefon flagship Samsung yang lengkap.
- Skip the Galaxy S26 if anda pentingkan ketahanan bateri maksimum dan menonton video lama pada skrin besar; S26+ atau Ultra lebih sesuai.
- Buy the Galaxy S26+ if anda suka skrin 6,7″ QHD+ dan bateri 4,900 mAh, namun tidak perlukan kamera lebih ekstrem atau S Pen dari Ultra.
- Skip the Galaxy S26+ if anda sama ada mahukan telefon benar-benar kompak (pilih S26) atau mahu segala ciri paling premium yang hanya ada pada Ultra.
- Buy the Galaxy S26 Ultra if kamera adalah keutamaan, anda akan guna zum optik 5x, S Pen dan paparan 6,9″ QHD+ dengan bateri 5,000 mAh.
- Skip the Galaxy S26 Ultra if anda tidak perlukan S Pen, tidak obses dengan zum jauh, atau berasa 214 g terlalu berat untuk penggunaan harian.


![Ready Stock - [UR] Samsung Galaxy S26+ 5G (12GB+256GB12GB+512GB)](https://img.milik.ai/product/2026/08/27/69278f82-02e1-45d1-ae12-784cf3d5a552.png)





